Nytt reglemente

Till årsmötet i Nyköping 2022 hade en motion om att godkänna de äldsta liggarna att deltaga vid våra träffar inkommit.

Motionen godkändes av årsmötet så efter detta är reglementet och reglerna för Claes Anderssons vandringspris reviderade.

Nuvarande skrivning i reglementet avseende speedway är att motorcykeln skall vara 25 år eller äldre, så nu är motorcyklar t.o.m. 1997 års modell godkända.

Resultat Örebro

NamnNrHeat 1Heat 2Heat 3tidantaldiff
Torbjörn Eriksson14449,549,651,649,53,00,1
Kjell Syren6959,359,259,659,23,00,1
Ingemar Svensson23658,358,159,058,13,00,2
Robert Andersson17754,054,455,654,03,00,4
Lennart Persson8160,861,361,560,83,00,5
Bo Johansson13653,053,754,153,03,00,7
Lars Nykvist29453,053,853,853,03,00,8
Björn-Anders Johansen2555,557,156,555,53,01,0
Rolf Immerslund2959,057,558,557,53,01,0
Kjell Langdalen6464,068,065,664,03,01,6
Lars Johansson32256,258,559,056,23,02,3
Johnny Karlsson0,00,00,0
Resultat beräknat på de två snabbaste tiderna

Bilder från Örebro

Lennart Johanssons bilder från Örebro 25 september